اتصال بزرگ‌ترین بندر اقیانوسی ایران به شبکه گاز

معاون وزیر و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: اتصال چابهار، بزرگترین بندر اقیانوسی ایران به شبکه گاز در دستور کار شرکت ملی گاز ایران است.

به گزارش ایسنا، حسن منتظرتربتی، در تشریح آخرین وضعیت اجرای بزرگترین پروژه گازرسانی کشور شامل ساخت خطوط لوله و توسعه شبکه گاز شهری و روستایی استان سیستان و بلوچستان، اظهار کرد: در حال حاضر به صورت همزمان ساخت شبکه، علمک‌گذاری و واگذاری انشعاب گاز به مشترکان در ۸ شهر استان و سیستان و بلوچستان در حال انجام است.

وی با اشاره به پیشرفت ۷۶ درصدی عملیات گازرسانی در شهر زاهدان، تصریح کرد: تاکنون حدود ۱۵ هزار علمک گاز نصب و برای حدود ۳۱ هزار خانوار، اشتراک پذیری انجام گرفته است.

معاون وزیر نفت در امور گاز با بیان این‌که علاوه بر شهر زاهدان، عملیات ساخت و توسعه شبکه گاز شهری در ۷ شهر ایرانشهر، محمدان، بمپور، زابل، خاش، بزمان و دلگان هم به صورت همزمان در حال انجام است، اظهار کرد: علاوه بر این، گازرسانی به روستاهای استان سیستان و بلوچستان نیز آغاز شده، به طوری‌که تاکنون ۷ روستا از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند شده و عملیات گازرسانی به ۱۶ روستای دیگر هم آغاز شده است.

این مقام مسئول با اشاره به برنامه گازرسانی به ۳۱۰ واحد صنعتی استان سیستان و بلوچستان، یادآور شد: تاکنون ۸۲ واحد صنعتی گازدار، عملیات گازرسانی به ۱۸۵ واحد صنعتی دیگر آغاز، گازرسانی به ۴۲ واحد صنعتی در مرحله پیمان سپاری و گازرسانی به ۸ واحد دیگر هم در مرحله طراحی است.

تبدیل سیستان و بلوچستان به کارگاه گازرسانی

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران، تاکید کرد: در شرایط فعلی، ساخت و توسعه شبکه گاز به شهرها، روستاها، صنایع و نیروگاه های برق استان سیستان و بلوچستان بزرگترین همانند بزرگ‌ترین کارگاه گازرسانی کشور بوده که در جبهه‌های مختلف کاری به صورت شبانه‌روزی در حال انجام است.

تربتی در ادامه با یادآوری این‌که در کنار ساخت و توسعه شبکه گاز شهری، روستایی و صنعتی در استان سیستان و بلوچستان، هم اکنون ساخت ۶ خط لوله بزرگ و اصلی انتقال گاز در سطح این استان پهناور کلید خورده است، گفت: به منظور تسریع در روند ساخت و بهره برداری هر یک از این ۶ خط لوله اصلی هم، قطعاتی تعریف و به عبارت دیگر ساخت هر خط لوله به چند قطعه تقسیم‌بندی شده تا زمان ساخت و بهره‌برداری از آنها به حداقل کاهش یابد.

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی بالغ بر ۱۷۷۰ کیلومتر خط لوله اصلی گاز در استان سیستان و بلوچستان، تصریح کرد: علاوه بر این، ساخت حدود ۶۵۵ کیلومتر خط لوله جدید گاز هم در مرحله طراحی پایه بوده که احداث آنها هم به زودی آغاز می‌شود.

معاون وزیر نفت در امور گاز اظهار کرد: ساخت خط لوله ۳۶ اینچی گاز ایرانشهر-زاهدان- دوراهی دشتک به طول ۱۰۸ کیلومتر، خط لوله ۲۴ اینچی دوراهی دشتک به زابل به طول ۱۱۰ کیلومتر، خط لوله ایرانشهر به چابهار در چهار قطعه و در اقطار ۵۶ تا ۱۶ اینچ به طول تقریبی ۳۰۰ کیلومتر، خط لوله ۲۰ اینچی ایرانشهر به پالیزان به طول ۱۰۵ کیلومتر، خط لوله پالیزان به خاش به طول ۴۱ کیلومتر، خط لوله خاش به میرجاوه به طول ۱۰۹ کیلومتر و خط لوله انتقال گاز به شهرهای سوران، زابلی، سراوان، سیرکان و هیدوج به طول تقریبی ۳۴۳ کیلومتر از مهم‌ترین خطوط لوله در دست ساخت هستند.

اتصال بزرگترین بندر اقیانوسی ایران به شبکه گاز

تربتی در ادامه با بیان این‌که در کنار ساخت و توسعه شبکه گاز استان سیستان و بلوچستان، اتصال چابهار به‌عنوان بزرگترین بندر اقیانوسی ایران، یکی دیگر از برنامه‌های در دست اجرای شرکت ملی گاز ایران است، تاکید کرد: با ساخت خط لوله گاز ایرانشهر به چابهار، علاوه بر گازرسانی به نیروگاه‌های برق چابهار و کنارک و توقف مصرف سوخت مایع در این واحدها، زمینه گازرسانی به صنایع پتروشیمی مکران هم فراهم می‌شود که این خط لوله در چهار قطعه مراحل مختلف ساخت را پشت سر می‌گذارد.

وی در ادامه با اعلام این‌که وزارت نفت برای توسعه شبکه گاز در استان سیستان و بلوچستان با محدودیت تامین منابع مالی روبرو نخواهد شد، گفت: با حمایت وزیر نفت، بر اساس مصوب شورای اقتصاد و بند «ق» بودجه سال ۹۳، امکان سرمایه‌گذاری بیش از ۲۰ هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه‌های گازرسانی به استان سیستان و بلوچستان وجود دارد.

معاون وزیر نفت با یادآوری این‌که تمامی هزینه‌های سرمایه‌گذاری در ساخت و توسعه شبکه گاز استان سیستان و بلوچستان از محل جایگزینی گاز طبیعی با سوخت مایع جبران خواهد شد، افزود: با توسعه شبکه گاز، مصرف سوخت مایع به ویژه گازوئیل در سبد سوخت نیروگاه‌ها و گازمایع در سبد سوخت مشترکان خانگی و تجاری به حداقل کاهش می‌یابد.

تربتی در پایان، یادآور شد: افزون بر شرکت گاز استان سیستان و بلوچستان، ۴ شرکت گاز استانی در توسعه گازرسانی استان مشارکت دارند و با این همکاری گسترده، شاهد کاهش زمان توسعه خواهیم بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *