دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید: رکود اقتصادی و کاهش صادرات کره جنوبی

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، بانک مرکزی چهارمین قدرت اقتصادی آسیا اعلام کرد، تولید ناخالص داخلی کره جنوبی در فاصله آوریل تا ژوئن ۳.۳ درصد کاهش پیدا کرده است. این شدیدترین انقباض اقتصادی این کشور از سه ماهه نخست سال ۱۹۹۸ تاکنون به شمار می‌رود. کره جنوبی نیز به همراه ژاپن، تایلند و سنگاپور وارد دوره رکود تکنیکی شده است. رکود تکنیکی به معنی انقباض اقتصادی برای دو دوره متوالی سه ماهه است. دلیل این موضوع را می توان در اثر همه گیری کرونا بر اقتصاد های تجارت محور جستجو کرد.

صادرات که نزدیک به ۴۰ درصد تولید ناخالص داخلی ۱.۴ تریلیون یورویی کره جنوبی را به خود اختصاص داده در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱۶.۶ درصد سقوط کرده که این میزان افت از سال ۱۹۶۳ تاکنون بی‌سابقه بوده است.

شرکت پوسکو که پنجمین فولادساز بزرگ جهان محسوب می شود، از کاهش ۸۴٫۳ درصدی سود عملیاتی خود در در سه ماهه دوم به دلیل کاهش تقاضای جهانی فولاد خبر داد. همچنین شرکت SK Hynix دومین سازنده چیپهای الکترونیکی  در دنیا در مورد افزایش عدم قطعیت در نیمه دوم سال هشدار داد این در حالی است که درآمد عملیاتی این شرکت در سه ماهه دوم سه برابر شده است.

در همین حال، سرمایه‌گذاری در این کشور نیز در مدت مورد اشاره، ۲.۹ درصد کاهش یافته و بخش ساخت و ساز کره جنوبی نیز با کاهش ۱.۳ درصدی سرمایه‌گذاری مواجه شده است.همزمان تولید کالا و خدمات در کره جنوبی طی سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ به ترتیب ۹ و ۱.۱ درصد کاهش یافته است.

تنها نکته مثبت گزارش بانک مرکزی کره جنوبی، رشد ۱.۴ درصدی مصرف خصوصی در این کشور است که به لطف کمک‌های مالی دولت به مردم برای افزایش خرید لباس و گذراندن اوقات فراغت خود در رستوران‌ها حاصل شده است.

دولت کره جنوبی تاکنون حدود ۲۷۷ تریلیون وون (۲۰۰ میلیارد یورو) به مبارزه با عواقب اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا در نظر گرفته است.

Hong Nam-ki وزیر دارایی کره جنوبی، روز پنجشنبه پیش‌بینی کرد که رکود اقتصادی کشورش در سه ماهه سوم سال به پایان برسد و اقتصاد کره جنوبی نیز همچون چین شاهد از میان رفتن سریع تبعات اقتصادی شیوع ویروس کرونا باشد.

با این حال کارشناسان معتقدند که اقتصاد کره جنوبی سال ۲۰۲۰ میلادی را با رکود ۰.۴ درصدی به پایان خواهد رساند که عمیق‌ترین رکود اقتصادی این کشور از سال ۱۹۹۸ تاکنون خواهد بود. البته صندوق بین‌المللی پول برآورد کرده که تولید ناخالص داخلی کره جنوبی در سال جاری با کاهش منفی ۲.۱ درصدی، رکوردی تاریخی را ثبت خواهد کرد.

منبع: رویترز

ترجمه و تدوین: دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید