با توجه به بیانات مقام معظم رهبری کمیسیون انرژی خواستار تسریع در اجرای قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام شد

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از نامه این کمیسیون به وزارت نفت در راستای تسریع اجرای قانون حمایت از توسعه صنایع پایین‌دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی خبر داد.

مالک شریعتی نیاسر در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به فرمایشات روز گذشته مقام معظم رهبری خطاب به دولت جهت عمل به قول‌های داده شده در خصوص سیاست‌های پالایشگاه‌سازی و در راستای عمل به تکالیف نظارتی مجلس کمیسیون انرژی نامه‌ای را به وزارت نفت ارسال کرد.

متن این نامه به شرح زیر است:

«جناب آقای مهندس زنگنه

وزیر محترم نفت

با سلام و احترام

همان طور که مستحضر هستید قانون حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت خام و میعانات گازی با استفاده از سرمایه‌گذاری مردمی که در سال گذشته به عنوان طرح عادی در کمیسیون انرژی مجلس مورد پیگیری قرار گرفته بود در تاریخ ۱۳۹۸/۴/۲۴ در صحن علنی مجلس مصوب شد و پس از تدوین آیین‌نامه اجرایی آن و ابلاغ رئیس محترم جمهور در تاریخ ۱۳۹۸/۱۰/۲۹ در مرحله پیاده‌سازی عملیاتی قرار گرفت.

روز گذشته مقام معظم رهبری در بیانات خود در دیدار تصویری با هیأت دولت از ضرورت پیگیری و تلاش جدی برای اجرای قول‌هایی که داده شده از جمله سیاست پالایشگاه‌سازی برای جلوگیری از صادرات نفت خام در سال آخر دولت سخن گفتند. این در حالی است که قانون مذکور مشوق‌های خوبی برای افزایش توجیه اقتصادی احداث پالایشگاه و پتروپالایشگاه در کشور مصوب کرده و شایسته است که با توجه به ظرفیت‌های این قانون و همچنین اقبال عمومی سرمایه‌گذاری مردمی به بازار سرمایه کشور در این روزها هر چه سریع‌تر نسبت به اجرای این قانون اقدام شود.

در جلسه کمیسیون انرژی مجلس با جنابعالی که در تاریخ ۱۳۹۹/۴/۲۴ برگزار شد پیرو توضیحات جنابعالی مشخص گردید که فهرست شرکت‌های برگزیده توسط وزارت نفت برای دریافت مجوز و احداث پتروپالایشگاه در قالب قانون مذکور نهایی شده و آن وزارتخانه منتظر تصویب جدول زمانبندی اجرای قانون توسط هیأت امنای صندوق توسعه ملی است. این در حالی است که طبق ماده ۷ آیین‌نامه اجرایی این قانون هیأت امنای صندوق موظف بوده ظرف مدت دو ماه از ابلاغ آن به تصویب سقف تعهدات قابل پذیرش برای صندوق بپردازند و طبق ماده ۱۷ آیین‌نامه اجرایی مهلت وزارت نفت برای اعلام فهرست شرکت‌های برگزیده مجزایی از آن است و این دو مهلت قانونی لازم و ملزوم یکدیگر قرار داده نشده اند، لذا پیشنهاد می‌شود با توجه به آنکه مهلت ۶۰ روزه وزارت نفت برای انتخاب فهرست شرکت‌های برگزیده پایان یافته است آن وزارتخانه محترم نسبت به اعلام فهرست شرکت‌های برگزیده اقدام نماید.

فریدون عباسی رئیس کمیسیون انرژی»

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *