حمیدرضا صالحی، عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران و رئیس هیات مدیره شرکت توان؛ واقعی سازی نرخ برق، کلید رشد سرمایه گذاری

نرخ سرمایه‌گذاری در کشور در سال‌های اخیر کاهش یافته و در صنعت برق هم نرخ سرمایه‌گذاری منفی بوده است. به همین دلیل با نزدیک شدن به پیک مصرف برق، خاموشی‌های مدیریت شده در صنایع اعمال می‌شود.

پرداخت خسارت به بعضی صنایع توسط شرکت برق و مشکلات صنایع در تامین برق از جمله پیامدهای عمده کاهش سرمایه‌گذاری در این صنعت است. نکته مهم‌تر اینکه با خروج اقتصاد کشور از رکود، مصرف برق هم افزایش پیدا می‌کند بنابراین باید زمینه افزایش سرمایه‌گذاری در این صنعت را فراهم کرد.

خوشبختانه با اعلام وزیر نیرو، خرید برق از انحصار دولت خارج شده است بنابراین صنایع با مصرف بیش از پنج مگاوات برق می‌توانند از بورس انرژی برق بخرند. این فرصتی برای تولیدکننده برق است تا قیمت برق تولیدی خود را بدون دخالت دولت تعیین کند.

نقش‌آفرینی تولیدکننده در تعیین قیمت تمام شده برق از نکات امیدوارکننده در افزایش نرخ سرمایه‌گذاری در این صنعت است و در افزایش صادرات برق هم اثرگذار است. واقعی‌سازی نرخ انرژی می‌تواند نقدینگی در بازار پول را به مسیر ساخت نیروگاه‌ها هدایت کند.

http://tccim.ir/story/?nid=65462

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید