جزئیات اکتشاف 4 میدان نفتی و گازی

به گزارش ایلنا از وزارت نفت، محسن خجسته‌مهر با بیان اینکه حجم اکتشاف‌های انجام‌شده در دولت سیزدهم بیش از ۲.۶ میلیارد بشکه معادل هیدروکربور مایع بوده است، گفت: با عملکرد اکتشافی انجام‌شده طی دو سال فعالیت دولت مردمی، چهار میدان نفتی و گازی هیرکان، گناوه، تنگو و چشمه شور کشف شده است.

وی با اشاره به اینکه این اکتشاف‌ها در شمال شرق و جنوب غرب کشور انجام شده، افزود: در دولت سیزدهم بیش از ۳۰۰ درصد افزایش در انجام عملیات لرزه‌نگاری سه‌بعدی نسبت به چند سال گذشته داشته‌ایم که این موضوع ایران را در مقایسه با دیگر کشورهای منطقه در جایگاه نخست اکتشافی قرار داده است.

معاون وزیر نفت در تشریح جزئیات اکتشاف‌های انجام‌شده توضیح داد: اکتشاف‌های نفتی در میدان هیرکان، با انجام حفاری چاه اکتشافی هیرکان-۱ و از فروردین ۱۴۰۰ آغاز شد و سرانجام با انجام حفاری به عمق  ۲هزار و ۹۷۱ متر در فروردین سال گذشته، وجود نفت قابل تولید در این میدان اثبات شد.

خجسته‌مهر ادامه داد: این میدان در ۳۰ کیلومتری شمال شهر گرگان واقع شده و مقادیر قابل توجهی نیز نفت سنگین دارد.

وی درباره اکتشاف‌های انجام‌شده در میدان گناوه نیز گفت: این میدان در بخش ساحلی استان بوشهر قرار دارد و حفاری چاه اکتشافی آن نیز از سال ۱۳۹۹ آغاز شده بود. با وجود این با رسیدن به عمق نهایی ۴۵۷۲ متری، این چاه در مخزن سروک به مقادیر قابل توجهی از هیدروکربور مایع دست یافت.

معاون وزیر نفت افزود: در ادامه فعالیت‌های اکتشافی انجام‌شده در مورد میدان تنگو نیز پس از اطمینان از وجود مخازن هیدروکربوری در منطقه اکتشافی، حفاری چاه اکتشافی تنگو-۲ در دستور کار قرار گرفت که البته هدف اصلی از این حفاری، ارزیابی کامل ظرفیت‌های هیدروکربوری سازندهای آسماری، سروک، کژدمی (بخش ماسه‌سنگ بورگان)، داریان، گدوان (بخش خلیج) و فهلیان این میدان بوده است.

خجسته‌مهر تأکید کرد: عملیات حفاری این چاه از اردیبهشت ۱۴۰۰ آغاز شده و  شهریور ۱۴۰۲ با کشف نفت در افق یادشده و در عمق ۴ هزار و ۱۵۰ متری به پایان رسید.

به گفته وی، میدان تنگو در جنوب میدان نفتی – گازی رگ‌سفید و نزدیکی شهر هندیجان در استان خوزستان قرار دارد و تمامی مخازن مورد استناد آن دارای نفت اقتصادی تشخیص داده شده‌اند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در مورد اکتشاف‌های انجام‌شده در میدان گازی چشمه شور نیز گفت: حفاری چاه چشمه شور-۱ از اردیبهشت سال گذشته آغاز شد و این چاه در عمق  ۴ هزار و ۵۰۵ متری به مقادیر قابل توجهی از گاز رسید.

خجسته‌مهر افزود: این میدان گازی، در شمال‌شرق استان خراسان رضوی و در مجاورت میدان خانگیران واقع است. در برنامه هفتم توسعه بنا داریم با سرمایه‌گذاری حدود ۵.۱ میلیارد یورویی اقدام‌های ارزشمندی همچون حفاری ۳۸ حلقه چاه اکتشافی خشکی، حفاری ۷ حلقه چاه اکتشافی دریایی، برداشت ۶ هزار و ۷۵۰ کیلومتر لرزه‌نگاری دوبعدی، برداشت ۶ هزار کیلومترمربع لرزه‌نگاری سه‌بعدی و برداشت ۱۰ هزار کیلومترمربع لرزه‌نگاری سه‌بعدی دریایی را انجام دهیم.

وی اظهار کرد: همچنین با به‌کارگیری ۶ دستگاه حفاری خشکی(دو برابر دوره مشابه قبلی)، عملیات حفاری ۶ حلقه چاه و آزمایش ۴حلقه چاه اکتشافی پایان یافته و در مجموع ۲۱ هزار و ۵۱۴ متر حفاری در چاه‌های اکتشافی خشکی انجام شده است.

شایان ذکر است ضریب موفقیت اکتشافی نفت و گاز در ایران ۱۰۰ درصد است. به این معنا که حفر هر حلقه چاه اکتشافی، با اکتشاف منابع هیدروکربوری همراه خواهد بود.