تلاش آمریکا برای جلوگیری از احداث خط انتقال نفت ایران از طریق عراق و سوریه

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از اویل پرایس، مشاوران واشنگتن به زودی به پیشنهاد خط لوله سه جانبه ایران می پردازند. این خط لوله نه تنها به سوریه میرسد بلکه از عراق هم عبور می کند. به نظر می رسد روابط دو جانبه متزلزل بین بغداد و واشنگتن دوباره مورد آزمایش قرار می گیرد.

 مقامات ایران و عراق اعلام کرده‌اند مذاکرات در مورد پیشنهاد ایران برای ساخت یک خط لوله جدید از ایران به سوریه، از طریق عراق در حال انجام است. بغداد و تهران به دنبال مسیرهای جدید صادرات نفت خارج از خلیج فارس هستند.

 به نظر می رسد دو گزینه برای این خط لوله روی میز باشد: یک خط لوله ۱۰۰۰ کیلومتری جدید از طریق عراق به سوریه یا تعمیر خط لوله کرکوک-بانیاز که ۸۰۰ کیلومتر طول دارد. این پروژه جدید خط لوله در کل ۱٫۲۵ میلیون بشکه در روز ظرفیت دارد و ساخت آن دو سال طول می کشد. هدف مذاکرات مقامات دو کشور پیدا کردن جایگزینی برای تنگه هرمز است. ولی واشنگتن و متحدانش نظر متفاوتی دارند.

 تهران با حمایت شرکای اروپایی خود که تلاش در نگه داشتن قرارداد برجام دارند، عمل می کند. ولی تحلیلگران انتظار دارند واشنگتن با حمایت انگلیس ، استرالیا و کشورهای عربی  سعی در جلوگیری از ساخت خط لوله ایران-عراق-سوریه داشته باشد.

 نشانه های اولیه حاکی از آن هستند که دولت ترامپ تمام فشار خود را بر بغداد برای تجدید نظر در این معامله اعمال می کند. شرایط بغداد بسیار پر مخاطره است چون باید تحت فشارهای سیاسی مختلف قرار داشته باشد. از طرف دیگر، بغداد نمی خواهد قربانی تقابل ایران و آمریکا باشد چون مسیر اصلی صادرات نفت خام این کشور تنگه هرمز است. بغداد تا حالا توانسته هم تولید نفت و گاز خود را گسترش دهد و هم بازارها را علاقه مند به دریافت این محصولات نگه دارد.

 افزایش مقدار صادرات عراق تردیدهایی در پی داشته است چون مشخص نیست ۱۰۰ درصد این نفت خام متعلق به عراق باشد یا با نفت خام ایران ترکیب شده باشد. در همین حین، مسیر سوریه که توسط بغداد و تهران پیشنهاد داده شده ،مسائل سیاسی مختلفی ایجاد کرده است. شرایط سوریه در حال حاضر ثابت است و با قدرت گرفتن بشار اسد، ایران ، روسیه و حزب الله جای پای خود را در این کشور محکم کرده و بازیگران غربی عقب کشیده اند. به نظر می‌رسد شرایط برای کشورهای عربی تغییر کرده باشد. پس از برقراری روابط دیپلماتیک مجدد با سوریه، کشورهای عرب خلیج فارس و مصر در حال بررسی گزینه هایشان هستند.  سوریه یک بازار بالقوه است و یک مسیر کوتاه برای صادرات نفت و گاز عراق به بازار اروپا. عراق از حمایت کامل ایران در این موارد مطمئن است. به نظر می‌رسد رویکرد عراق همگام با منافع سایر کشورهای عربی نیست و آنها حس می کنند توسط بغداد کنار گذاشته شده‌اند.

 افزایش تقابل بین عراق و واشنگتن، اگر توسط مذاکرات منطقی حل نشود برای منطقه فاجعه‌بار است. عراق در حال حاضر با ناآرامی های داخلی، بحران اقتصادی و دخالت های فزاینده خارجی روبروست.  اخیراً حملاتی در عراق صورت گرفته است.  دخالت کشورهای عربی هم رو به افزایش است. امارات ، عربستان و مصر سعی می کنند تاثیر ایران را کاهش دهند و راه را برای مذاکرات اقتصادی و نظامی در آینده باز کنند.

 عراق در همین حین باید سایر گزینه های صادرات خود را هم در نظر بگیرد. واقعیت پذیر ترین آنها توسعه خط لوله های عراق به اردن است که مورد مخالفت هیچ قدرت عربی یا غربی یا حتی رژیم صهیونیستی نیست.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *