فاز نخست پالایشگاه نفت خام فوق‌سنگین قشم به بهره‌برداری رسید

رئیس‌جمهوری روز پنجشنبه (۲۵ دی‌ماه) با صدور فرمانی از طریق ویدئوکنفرانس طرح پالایشگاه نفت خام فوق‌سنگین در زمینه تولید قیر و طرح تأمین پیش‌نیازهای مورد استفاده در تولید قیر را با سرمایه‌گذاری ۲۴۰ میلیون دلار افتتاح کرد.

‌به گزارش شانا به نقل از سازمان منطقه آزاد قشم، فاز نخست پالایشگاه نفت خام فوق سنگین قشم با سرمایه‌گذاری ۱۶۴ میلیون دلار و در مساحتی به وسعت ۶۴ هکتار ساخته شده که دارای ظرفیت تولید روزانه ۳۵ هزار بشکه قیر است.

در طول ساخت این طرح، یکهزار و ۱۰۰ نیرو فعال بودند و با بهره‌برداری از آن ۲۵۰ نفر به‌صورت ثابت در این پالایشگاه فعالیت خواهند کرد. تولید محصولات باکیفیت بالا مطابق استانداردهای یورو ۲۰۰۵، کاهش آلودگی محیط‌ زیست، بهره‌وری انرژی، کمک به ارتقای صادرات از اهداف ساخت این طرح است.

مرحله نخست تأمین پیش‌نیازهای پالایشگاه تولید قیر با سرمایه‌گذاری ۷۶ میلیون دلار به بهره‌برداری رسید. با افتتاح طرح یادشده ۲۱ مگاوات برق، ۸ هزار مترمکعب آب شیرین و ۳۸ هزار تُن بخار در روز به‌عنوان پیش‌نیازهای تولید قیر پالایشگاه تولید می‌شود. این طرح در زمان ساخت برای ۱۵۰ نفر شغل ایجاد کرد و در زمان بهره‌برداری به ۴۵ نیروی کار ثابت نیاز دارد.

امروز (پنجشنبه، ۲۵ دی‌ماه) ۲۷ طرح با اعتبار ۲۴۰ میلیون دلار و ۱۷ هزار و ۴۳۶ میلیارد ریال در بخش‌های نفت، گاز و انرژی، تولیدی، شیلات، عمرانی و گردشگری در آیین گشایش طرح‌های ملی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور از طریق ویدئو کنفرانس با دستور حسن روحانی، رئیس‌جمهوری به بهره‌برداری رسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *