عضو هیات مدیره گروه صنعتی سدید و ‌دبیر کل انجمن صادركنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران:صادرات ۵۰۰ میلیون دلاری خدمات فنی و مهندسی با وجود ظرفیت ۵۰ برابری

دبیر انجمن صادركنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران گفت: سال گذشته با وجود ظرفیت بالای صادرات خدمات فنی و مهندسی نزد شركت‌ های ایرانی، اما در نهایت فقط ۵۰۰ میلیون دلار از این خدمات به كشورهای هدف صادر شد.

بهمن صالحی افزود:‌ امروز شاهدیم در همسایگی كشورمان، تركیه با وجود توان پایین‌تر خدمات فنی و مهندسی، گوی سبقت را از ایرانی‌ ها ربوده‌ و ركورد صادرات سالیانه ۳۵ میلیارد دلاری ثبت كرده‌ است.

وی اظهار داشت: در سال ۹۰ صادرات پنج میلیارد دلاری خدمات فنی و مهندسی به ثبت رسید و همان سال برای رشد سالیانه ۳۸ درصدی آن و رسیدن به آمار ۲۵ میلیارد دلاری در سال ۹۵ برنامه‌ریزی شد، اما در نهایت این‌گونه نشد.

صالحی خاطرنشان‌كرد:‌ سال گذشته صادرات در این حوزه به حدود ۵۰۰ میلیون دلار رسید كه رقم ناچیزی است و عمده آن به كشورهای منطقه و همسایگان انجام شد.

وی ادامه‌داد: عراق، افغانستان، تركمنستان، ارمنستان، جمهوری آذربایجان، قزاقستان، همچنین كشورهای در حال توسعه آفریقایی، عمده بازارهای هدف صدور خدمات فنی و مهندسی شركت‌های ایرانی را تشكیل می‌دهند.

دبیر انجمن صادركنندگان خدمات فنی و مهندسی ایران تصریح‌كرد:‌ در صورت رفع موانع و مشكلات ضمانت‌نامه‌ای، بانكی و بیمه‌ای، حضور پر رنگ‌ تر شركت‌های ایرانی برای صدور این خدمات و تقویت آمار صادرات غیرنفتی باشیم.

وی به‌طور نمونه به موضوع روز بازسازی منطقه قره‌باغ در كشور جمهوری آذربایجان اشاره كرد و افزود: با توجه به همسایگی دو كشور و پایین‌تر بودن هزینه‌ها، همچنین روابط سیاسی دیرینه و خوب طرفین، بازسازی این منطقه می‌تواند فرصت مناسب برای صادركنندگان خدمات فنی و مهندسی ایرانی باشد.

منبع

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید