آمادگی ایدرو برای همکاری با بخش خصوصی در طرح‌های مناطق محروم

رئیس هیئت عامل ایدرو خبر داد:
آمادگی ایدرو برای همکاری با بخش خصوصی در طرح‌های مناطق محروم

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی «فلزات آنلاین» و به نقل از ایدرو، محمدباقر عالی در حاشیه یازدهمین نشست شورای معاونان ایدرو در سال «جهش تولید»، این رویکرد را فرصتی مشترک برای بخش‌های دولتی، خصوصی و تعاونی در مسیر عملیاتی کردن اهداف «جهش تولید» در مناطق کمتر برخوردار برشمرد.

وی افزود: سرمایه‌گذاران بخش‌های خصوصی و تعاونی، حداقل مالک ۵۱ درصد سهام این طرح‌ها خواهند بود و از این رو عملا هم مدیریت بنگاهی چابک و مالکانه خود را خواهند داشت و هم در کنار قدیمی‌ترین سازمان توسعه‌ای کشور، از مزیت دانش و تجربه اندوخته آن بهره‌مند می‌شوند.

رئیس هیئت عامل ایدرو، مزیت دیگر این همکاری برای سرمایه‌گذاران شریک ایدرو را امکان بهره‌مندی از تسهیلات ارزی و ریالی پیش‌بینی شده در بند الف تبصره ۴ ردیف ۱۰ قانون بودجه کل کشور عنوان کرد.

عالی ادامه داد: از آنجا که در قانون بودجه امسال به بانک‌های تخصصی و تجاری اجازه داده شده در طرح‌های زیربنایی و توسعه‌ای متعلق به سازمان‌های توسعه‌ای چون ایدرو با اولویت مناطق محروم که مشارکت ۵۱ درصد یا بیشتر بخش‌های خصوصی و تعاونی را داراست، تسهیلات ارزی و ریالی پرداخت نمایند؛ از این رو مشارکت سرمایه‌گذاران این بخش‌ها در طرح‌های سازمان‌های توسعه‌ای فرصت بهره‌مندی از این تسهیلات را برای فعالان حوزه تولید به همراه خواهد داشت.

وی هم‌راستایی این بند از قانون بودجه سال جاری با تبصره ۳ بند الف ماده ۳ قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ را ظرفیتی برای هم‌افزایی بخش‌های سه‌گانه دولتی، تعاونی و خصوصی تعریف شده در این اصل قانون اساسی برشمرد که می‌تواند در مسیر راهبرد «جهش تولید» موثر باشد.

رئیس هیئت عامل ایدرو با اشاره به اینکه ایدرو کلیه سهام خود در این‌گونه طرح‌ها را حداکثر سه سال پس از بهره‌برداری طبق قانون به بخش خصوصی یا تعاونی واگذار می‌کند، ابراز امیدواری کرد: بانک‌های تجاری و تخصصی در خصوص اجرای تبصره ۴ ردیف ۱۰ قانون بودجه کل کشور از محل منابع در اختیار حداکثر همگامی و پشتیبانی برای اعطای تسهیلات ارزی و ریالی به طرح‌‌های توسعه‌ای زیربنایی و سازمان‌های توسعه‌ای بخش صنعت و معدن را داشته باشد.

در یازدهمین نشست شورای معاونان ایدرو در سال «جهش تولید» که با استفاده از سامانه برخط بومی برگزار شد، همچنین درخصوص نحوه اجرای دقیق فرازهای مرتبط قانون بودجه سال جاری بحث و تبادل نظر شد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید