مبنای تعیین قیمت نفت خام ایران ارتباطی با نفت خام امریکا ندارد

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، سعید خوشرو، مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در خصوص افت تاریخی قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت اظهار داشت: مهم‌ترین دلیل این سقوط قیمت، فرارسیدن Expiration Date (آخرین روز معاملات هر ماه) در حالی بود که امکان تحویل محموله‌های فیزیکال و ذخیره‌سازی آنها کمتر می‌شد.

وی با اشاره به اینکه قیمت نفت خام دبلیوتی‌آی از ماه فوریه و آغاز گسترش ویروس کرونا در وضع کونتانگو (Contango) قرار داشت و در روز 20 آوریل در حالی به Expiration Date نزدیک می‌شد که اخبار مختلف حاکی از پر شدن سریع تاسیسات ذخیره‌سازی کوشینگ (Cuishing) بود، می‌افزاید: طبق تازه‌ترین آمار رسمی منتشر شده، تا دهم آوریل 72 درصد ظرفیت مخازن پر شده بود و احتمال می‌رفت تا پایان ماه امکان ذخیره‌سازی وجود نداشته باشد.

مدیرامور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با یادآوری اینکه نفت خام دبلیوتی‌آی روز 20 آوریل با قیمت 17 دلار و 73 سنت گشایش یافت و  با شیبی بسیار ملایم رو به پایین در نوسان بود، تصریح می‌کند: ناگهان در چهار ساعت پایانی معاملات، قیمت‌ها به ترتیب به 4 دلار، صفر، منفی 40 رسید و سرانجام بازار با قیمت منفی 37 دلار و 63 سنت به ازای هر بشکه بسته شد.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران درباره مقدار خرید و فروش نفت روزانه دبلیوتی‌آی یادآور می‌شود: کل انواع نفت خام‌ آمریکا حدود 13 میلیون بشکه در روز است، اما تنها نفت خام دبلیوتی‌آی در بازار بورس نایمکس یک میلیارد و 200 میلیون بشکه در روز خرید و فروش می‌شود.

وی با اشاره به اینکه هر قرارداد دبلیوتی‌آی در بازار نایمکس به‌صورت محصولات (Lots) 1000 بشکه‌ای معامله می‌شود، تصریح می‌کند: برای تحویل هر محموله (چه در بازار فیزیکال و چه بورس) یک ماه تعیین و قیمت محموله بر آن اساس مشخص می‌شود. برای نمونه، قیمت دبلیوتی‌آی در روز 20 آوریل، یعنی قیمت محصولاتی که در ماه مه (دو ماه تقویمی بعد) تحویل می‌شوند.

خوشرو با بیان اینکه با فرارسیدن امروز (سه‌شنبه، 21 آوریل) مهلت معاملات ماه مه به پایان می‌رسد و از روز 22 ماه آوریل تا حدود 20 مه، معاملات ماه بعد آغاز می‌شود، می‌افزاید: معامله گران بازار بورس، حداکثر تا پایان وقت معاملات Expiration Date  فرصت دارند قرارداد خود را تسویه کنند. در غیر این صورت ملزم به برداشت محموله فیزیکی از تاسیسات ذخیره‌سازی کوشینگ اوکلاهاما محل ذخیره‌سازی و تحویل (دبلیوتی‌آی) خواهند بود.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به اینکه این تحویل در بازه زمانی ماه انجام می‌شود، یعنی اگر یک قرارداد فروش ماه مه، تا روز 21 آوریل تسویه نشد، دارنده قرارداد باید در یکی از روزهای ماه مه، محموله را برداشت کند، می‌گوید: پس قیمت محصولات در Expiration Date به‌طور معمول واقعی نیست و فروشندگان مجبورند قراردادهای خود را با قیمت‌هایی پایین‌تر از معمول بفروشند تا مجبور به تحویل فیزیکی محموله‌ها نشوند.

وی با یادآوری اینکه مقیاس قیمت نفت خام ایران Ice Bwave و میانگین نفت خام دوبی و عمان است، تصریح می‌کند: عمده بازار نفت ایران شرق آسیاست که میانگین قیمت آن بر مبنای نفت خام‌ دوبی و عمان است و دیروز بیش از 20 دلار و امروز بالای 17 دلار برای هر بشکه بسته شده است، همچنین قیمت نفت خام ایران در بازار اروپا که بر مبنای Ice Bwave و تحویل در ماه ژوئن است دیروز بیش از 25 دلار برای هر بشکه بسته شد.

خوشرو درباره اینکه آیا امکان کاهش قیمت نفت دبلیوتی‌آی در سررسید تحویل در ماه‌های آینده وجود دارد، پاسخ می‌دهد: بستگی به وضع ذخیره‌سازی‌ها در آن روز دارد، اما شیوع ویروس کرونا به‌شدت مصرف فرآورده‌های نفتی را کاهش داده و این موضوع یکی از دلایل اصلی کاهش قیمت نفت است.

وی پیش بینی بازار نفت در ماه‌های آینده را بسیار سخت عنوان و یادآوری می‌کند: بر اساس منابع مختلف از جمله سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و آژانس بین‌المللی انٰرژی (آی‌یی‌ای) مقدار تقاضا برای نفت در ماه‌های آینده از 10 تا 30 میلیون بشکه در روز کاهش می‌یابد.

مدیرامور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران سخنان پایانی خود را به یادآوری یک رویداد تاریخی اختصاص می‌دهد و یادآور می‌شود: نفت خام دبلیوتی‌آی از سال‌ها پیش با مشکل محدود بودن ذخیره‌سازی‌ها در کوشینگ و محصور بودن در خشکی دست به گریبان است، محدود بودن مخازن ذخیره‌سازی در شهر کوشینگ ایالت اوکلاهاما در دوره‌ای سبب شد قیمت آن از انواع نفت‌خام‌ نامرغوب‌تر کمتر شود. این مشکل چنان جدی شد که عربستان  از ژانویه 2010 پایه قیمت رسمی خود به مقصد آمریکا را به Asci تغییر داد.

خوشرو تصریح کرد: اکنون آن مشکل قدیمی با مشکلات جدید به‌وجود آمده ناشی از ویروس همه‌گیر کرونا در طرف تقاضا، دست به دست هم داده و چنین اتفاق بی‌سابقه‌ای را رقم زده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید