ارزانترین منابع تولید برق جهان کدامند؟

انرژی خورشیدی و نیروی بادی در خشکی، اکنون ارزانترین منابع جدید تولید برق در حداقل دو سوم از جمعیت جهان هستند و تهدید جدی‌تری برای زغال سنگ و گاز طبیعی محسوب می‌شوند.

به گزارش ایسنا، بررسی جدید بلومبرگ نیوانرژی فاینانس نشان داد که هزینه برق تولید شده از پروژه های بادی از نیمه دوم سال ۲۰۱۹ به میزان ۹ درصد کاهش پیدا کرده و به ۴۴ دلار در هر مگاوات ساعت رسیده است. هزینه برق تولید شده از نیروی خورشیدی هم چهار درصد کاهش داشته و به ۵۰ دلار در هر مگاوات ساعت رسیده است.

این قیمتها در کشورهایی شامل آمریکا، چین و برزیل از این هم کمتر هستند. هزینه تجهیزات کاهش پیدا کرده، فناوریها بهبود یافته اند و دولتهای سراسر جهان در راستای مبارزه با تغییرات جوی، اهداف انرژی پاک را با جدیت بیشتری دنبال می کنند. این امر زغال سنگ و گاز طبیعی را هنگامی که نیروگاههای جدید ساخته شوند، تحت فشار قرار خواهد داد.

به گفته تیفن برندیلی، تحلیلگر بلومبرگ نیوانرژی فاینانس، نوآوریهای زیادی در حال طراحی هستند که هزینه های تولید برق از منابع انرژی پاک را به میزان بیشتری کاهش خواهند داد و به پایین ۲۰ دلار به ازای هر مگاوات ساعت می رسانند.

با این حال سب هن بست، اقتصاددان ارشد بلومبرگ نیوانرژی فاینانس خاطرنشان کرد که هنوز معلوم نیست تاثیر پاندمی کرونا روی قیمتهای زغال سنگ و گاز آیا به توان رقابت پذیری نیروی بادی و خورشیدی لطمه خواهد زد. اگر روند فعلی ادامه پیدا کند، تولید سوخت فسیلی برای مدتی در برابر رقابت منابع تجدیدپذیر حمایت خواهد شد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، تا یک دهه پیش انرژی خورشیدی بیش از ۳۰۰ دلار در هر مگاوات ساعت و نیروی بادی در خشکی بیش از ۱۰۰ دلار در هر مگاوات ساعت هزینه داشت. اکنون هزینه نیروی بادی در خشکی در آمریکا ۳۷ دلار و در برزیل ۳۰ دلار است در حالی که هزینه انرژی خورشیدی در چین ۳۰ دلار است که ارزانترین منابع تولید برق در این کشورها محسوب می شوند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید ؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید