دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید؛ نگاهی به خط لوله ترانس آناتولی و اثرات آن

دپارتمان تحقیقات و توسعه بازار گروه صنعتی سدید؛

به گزارش ایلنا، ‌TANAP بخشی از کریدور گاز جنوبی اروپا است که خط لوله قفقاز جنوبی (تکمیل شده) را با خط لوله ترانس-آدریاتیک (که هنوز در دست ساخت است) متصل می‌کند. این خط لوله گاز طبیعی را از طریق آذربایجان به ایتالیا و از آنجا به بازار اروپا منتقل می‌کند. پس از بهره‌برداری کامل، این سیستم  قادر به انتقال ۱۶ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی را به اروپا است.

اثرات این خط لوله برای کشورهای  واقع در طول مسیر و همچنین روسیه به شرح زیر است:

جمهوری آذربایجان  اثر این خط لوله فراتر از ایجاد درآمد برای این کشور است. این خط لوله نشان دهنده تمایل آذربایجان برای تبدیل شدن به یک بازیگر مهم بین‌المللی و ادغام آن در ملاحظات ژئوپلیتیکی اروپا و اقیانوس اطلس است.

ترکیه: ۶ میلیارد  از ۱۶ میلیارد متر مکعب گاز برای مصرف داخلی ترکیه در نظر گرفته شده است که به رفع نیازهای روزافزون انرژی کمک می‌کند. این خط لوله همچنین اهرم اضافی در رابطه با اتحادیه اروپا در اختیار ترکیه قرار می هد.

اتحادیه اروپا: این خط لوله وابستگی اروپا به گاز روسیه را به مقدار ناچیزی کاهش می‌دهد. ۱۰ میلیارد متر مکعب کمتر از ۳ درصد از مصرف سالانه گاز طبیعی اروپا را تشکیل می دهد.

روسیه: به منظور رقابت، روسیه در حال ساخت دو خط لوله جدید به ترکیه از طریق دریای سیاه است. یکی از آنها ۳۰ میلیارد متر مکعب گاز دیگر به ترکیه انتقال می‌دهد. خط لوله دیگر به منظور تقویت بازار گازپروم در جنوب شرقی اروپا طراحی شده است.

بر اساس این گزارش:‌ این خط لوله از چندین کانون خطر عبور می‌کند. در نتیجه ادامه اختلافات قره باغ کوهستانی، نیروهای ارمنی نزدیک به خط لوله قفقاز جنوبی، بخش اول این زنجیره مستقر شده‌اند. این خط لوله همچنین در نزدیکی اوستیای جنوبی بوده که محل استقرار نیروهای روسی است و از طریق مناطقی عبور می کند که درگیری بین ارتش ترکیه و شبه نظامیان کرد رخ می‌دهد.

منبع: اتلانتیک سنیتال

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

پاسخی بگذارید